Rekordowa Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie

Udało się na niej zebrać ponad 518 tys. zł dla uczniów krakowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki.

Jubileuszowa 25. Aukcja Wielkiego Serca odbyła się 19 listopada w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

XXV AUKCJA WIELKIEGO SERCA – 19 LISTOPADA GODZ. 16.00 MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ ‘MANGGHA”

WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA – 12-18 LISTOPADA 2016 R. MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE w GODZ.10-18

- Pobiliśmy rekord. W ub. roku zebraliśmy też niemało, bo 346 tys. zł - powiedział Marek Franaszek, prezes Stowarzyszenia "Wielkie Serce". Stowarzyszenie powstało 16 lat temu z inicjatywy pracowników internatu SOSW nr 1. Zajmuje się wspieraniem działalności placówki. Aukcję poprzedził recital pianisty Szymona Nehringa, laureata Konkursu Chopinowskiego i występ podopiecznych ośrodka. W katalogu znalazło się ponad 250 obrazów i grafik wybitnych malarzy m.in. Teodora Axentowicza, Zdzisława Beksińskiego, Salvadora Dali, Jerzego Kałuckiego, Jerzego Nowosielskiego, Janiny Kraupe - Świderskiej, Augusta Renoira, Jana Tarasina i Józef Wilkonia. Jako pierwszy, licytowano obraz Anny Ksykiewicz, sprzedany za 3,5 tys. zł.

- Przekazała go na aukcję Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta Rzeczypospolitej. Nie był umieszczony w katalogu, gdyż trafił na aukcję już po jego wydrukowaniu - powiedział Maciej Wojciechowski, krakowski reżyser filmów dokumentalnych o Kresach Wschodnich i kolekcjoner.

Co chwilę młotek prowadzącego aukcję Juliusza Windorbskiego stukał na znak sprzedaży kolejnej pozycji aukcyjnej. Do kupna zagrzewała Anna Dymna, od wielu lat wspierająca Aukcję Wielkiego Serca.

- Zapomnijcie na chwilę o rozsądku, żeby rosły i otwierały się wasze serc, żeby otwierały się konta w bankach, portfele i kieszenie, żebyście wiedzieli, że każda złotówka, która dzisiaj tutaj wydacie, zamieni się w uśmiech, a nasz świat stanie się lepszy - apelowała aktorka.
Jej apele okazały się skuteczne.

- Licytujący nie żałowali grosza. "Punto" Jerzego Kałuckiego sprzedano za 30 tys. zł, zaś "Jean Cort du Pel" Jerzego Nowosielskiego za 16 tys. zł - powiedział M. Wojciechowski.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim artystom i darczyńcom, którzy przekazali prace na aukcję, oraz licytującym. Fundusze zebrane na aukcji przeznaczamy na wycieczki, rajdy i wypoczynek wakacyjny młodzieży, a na co dzień na wyjścia do kina, teatru, pomoce naukowe i dożywianie podopiecznych ośrodka - powiedział M. Franaszek.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie zawodu uczy się kilkuset uczniów. Kilkudziesięciu z nich mieszka w internacie. Wśród uczniów są osoby chore, niepełnosprawne oraz pochodzące z rodzin niewydolnych wychowawczo. Głównym sposobem pozyskiwania funduszy przez stowarzyszenie są coroczne dobroczynne Aukcje Wielkiego Serca, w trakcie których licytowane są dzieła sztuki współczesnej.

- Prowadził je przez wiele lat znany krakowski marszand dzieł sztuki Andrzej Starmach, obecny również na jubileuszowej aukcji. Dzięki jego kontaktom i zbożnemu celowi aukcji, pod licytacyjny młotek trafiały ciekawe prace ofiarowywane przez samych autorów lub przez kolekcjonerów. Tak jest do dziś. Dzięki aukcjom można zasilić swoja kolekcję lub ozdobić dom, wspierając przy okazji potrzebujących uczniów - powiedział M. Wojciechowski.

Źródło: krakow.gosc.pl
94. KARASIŃSKA Natalia (ur. 1987, Sosnowiec)
Kompozycja liniowa II, 2011 R.,
kolagrafia, 53 x 74cm, sygn.


Jubileuszowa, XXV Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie.