Obraz za 1 mln zł. Kolejny rekord Fangora

Podczas aukcji w warszawskim Polswiss Art prywatny kolekcjoner zapłacił rekordowo wysoką kwotę za „MA 32" Wojciecha Fangora. Zmarły w zeszłym roku artysta zaprojektował m.in. mural do II linii warszawskiego metra.

Jak dotąd nikt w Polsce nie zaproponował tak wysokiej kwoty za żadną pracę sławnego malarza, rzeźbiarza i współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu. Wyborcza poinformowała, że rekordowa stawka za dzieło Fangora padła we wtorek. Sprzedany obraz pochodzi z 1970 r. i przedstawia przypominający zachód słońca, bordowy okrąg na żółtym tle. Jednak polskiemu artyście nie udało się pobić pośmiertnie światowych rekordów. Najdroższy obraz w historii („no. 5") namalował Jackson Pollock, natomiast najdroższą pracą sprzedaną na aukcji jest „Nu au plateau de sculpteur" („Nagość na płycie rzeźbiarza") Pablo Picassa. Obraz osiągnął zawrotną cenę 106,5 mln dolarów (419,361 mln złotych). Zmarły w wieku 92 lat Fangor jest światowej rangi artystą. Nie po raz pierwszy jego dzieło wyceniono na tak wysoką kwotę jak 1 mln złotych. W fińskim domu aukcyjnym Freeman's jego „M-62", obraz z serii „kół", osiągnął cenę 310 tys. dolarów (1,220 mln zł), pobijając tym samym rekord, który padł na aukcji w nowojorskim Christie's, kiedy to za „M30" z tej samej serii trafił do prywatnej kolekcji za 221 tys. dolarów (870,223 mln złotych).

Podczas aukcji w domu Polswiss Art miało miejsce także kilka innych interesujących transakcji. „Portret sferyczny" Bolesława Biegasa z 1943 r. sprzedano za 160 tys. zł, „Portret kobiety w szalu" Olgi Boznańskiej poszedł za 260 tys. zł, a za „Ondynę / Rybaka i chimery" Jacka Malczewskiego dano 390 tys. złotych. Obraz Fangora nabyty w Polswiss Art zalicza się do pięciu najdroższych dzieł, jakie w 2015 r. zostały sprzedane w polskich domach aukcyjnych. W DESIE Unicum do 923 tys. zł urosła cena „M 58" z 1970 r. malarza oraz „Fraucymera" Tadeusz Brzozowskiego, 739 tys. zł prywatny kolekcjoner wyłożył na stół za projekt kostiumu „Człowiek Atrapy" Tadeusza Kantora, „M64" Fangora osiągnął cenę 720 tys. zł, a „SU 31" – 716 tys. złotych.

II linia metra - grafiki Wojciecha Fangora

Fotografie II linii metra. Grafiki znajdujące się na każdej stacji nowego odcinka warszawskiego metra zostały zaprojektowane przez Wojciecha Fangora.

Centralny odcinek II linii metra ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska". Na ścianach peronów II linii metra znajdują się grafiki z nazwami stacji. Wygląd ścian opracował światowej sławy polski artysta Wojciech Fangor.

Źródła: culture.pl, polskieradio.pl warszawa.tvp.pl, dailymotion.com, wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.radiozet.pl, youtube.com, metrowarszawa.gazeta.pl, press.warszawa.pl


Wojciech Fangor "MA32" 1971r.II linia warszawskiego metra.II linia warszawskiego metra.II linia warszawskiego metra.